Tanszéki terv 1. 2016 – Egyetemisták partja

egyetempart ban

A Tanszéki terv 1. tavaszi félévének programja:
(a kurzusra való felvételt a szakirányválasztás lezajlása után itt a honlapon közöljük – külön felvétel/jelentkezés nem szükséges)

Az előző két félévben a pesti Dunapart majd a K épület környékének lehetőségeit vizsgáltuk (tér-hullám-tér, elfelejtett egyetemkert – a félév munkái klikkelés után a honlapon megtekinthetőek!), az idei évben délebbre húzódunk és a budai Dunaparton nézünk szét.

bomuti 01

A városban elfoglalt rendkívül hangsúlyos helyzete ellenére a Dunapart általában, de a Budai alsó rakpart önmagában is mintha magára hagyott, elfelejtett terület lenne: a vízpart közelsége, az egyetemisták jelenléte, a város lassú délre húzódása mind olyan izgalmas életlehetőségek, kihasználásért kiáltó potenciálok, amiről a város – még – mintha nem vett volna tudomást:

A BME előtti rakpart, a Goldmann menza környezete, az egykori Rio és Zöld pardon, az egyetemisták parkja (!), az A38 (és annak megközelíthetetlensége…), a Magyar Tudósok körútja – rengeteg izgalmas és élettel megtölthető terület (és a Kopaszi gátig még el sem jutottunk). Nemrég nyílt meg vagy két évtized után a Tüskecsarnok, keresi (ha keresi) a helyét és identitását a hatalmas ELTE tömbök közötti teresedés, a körülöttük levő park…

Legyünk jelen a saját házunk táján – vegyük birtokba ezt a területet: legyen ez az egyetemisták partja! Vizsgáljuk meg a területünket, keressük meg a legjobb-legrosszabb helyet, elemezzük a viselkedéseket, adjunk javaslatot a jobbátételére! Ezek lehetnek táj- vagy város-léptékűek, (utca)bútorok vagy pavilonszerű építmények – a cél a helyszín, a lehetséges építészeti válaszok (és önmagunk) minél jobb megértése és megismerése.

egyetempart

Vizsgálatunkhoz, játékainkhoz elővesszük nemcsak a tavalyi évek tanulságait, de az épp frissen lezajlott RAK-PARK országos tervpályázat, illetve a VaLyo (Város és Folyó Egyesület) ezirányú kutatásai is hasznunkra lesznek.

* * *

A kurzus célja a problémafeltáráson és a válaszok megfogalmazásán túl a javaslataink jól érthető, tiszta és világos feldolgozása és bemutatása: a félév hangsúlya tehát a tanszéki (kis)közösségben való együttgondolkodás, vita, párbeszéd – a hely, a probléma, a válaszok és nem utolsó sorban egymás megértése.

kemping nyitókép

Az együttgondolkodás kisebb csapatokban történik, a javaslatok közös értékelésével és megvitatásával, belső opponenciákkal, akár tervpályázati szituációkat is modellezve. A félév munkáit – a tavalyi évekhez hasonlóan – folyamatosan dokumentáljuk.

A kurzus oktatói: Marosi Bálint, Szokolyai Gábor, Biri Balázs.

2015 tt1 modell


Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company