Kékszakállú – hallgatói tervpályázat

A pályázati feladat Bartók Béla: A kékszakállú herceg vára c. operájának kamara előadásához fényinstalláció tervezése. Hangsúlyosan a tanszéken TT1-gyet végzett hallgatóknak ajánlva, de természetesen rajtuk kívül bárkinek.

Az operaelőadás forgatókönyve a Balázs Béla által írt misztériumdráma szövegkönyve. Az installáció a zenei előadást kíséri végig, háttérként szolgál, nem elsődleges eszköz. Célja a zene dramatikus fordulatainak az elmélyítése, illetve a környezet (a körfolyosós épület) ráhangolása az előadásra. A pályázóknak gondolni kell arra, hogy az előadás valószínűleg pénz nélkül, önkéntes munkával jön létre. Nem cél a bonyolult és nehezen kivitelezhető háttér, lehet egészen egyszerű megoldásokat is választani, a helyszín adta lehetőségek függvényében. A pályázók maguk is részt vesznek majd a technikai lebonyolításban. Az igénybe vehető eszközöket a Középülettervezési Tanszék tárgyi lehetőségei határozzák meg (projektorok, laptopok, reflektorok)

1.2. Az egyszerű díszlet opcionális megoldás, létrehozása a leginkább az esetleges anyagi lehetőségektől függ. A célja hasonló a fényinstallációhoz. A két eszközt együtt is lehet alkalmazni, de a díszlet meglététől függetlenül is működnie kell az előző installációnak.

A pályázók gondoljanak arra, hogy az épület architektúrája, belső udvara, mint helyszín mindenképpen az elsődleges hátteret adja az opera előadásához. A meglévő két lépcsőház, a függőfolyosók, az udvar lámpáinak fel-le kapcsolása is már adhat önmagában dramatikai lehetőségeket.

Az előadás maga viszonylag “statikus”, a szereplők kisebb helyváltoztatásra képesek, de a zene folyamatossága miatt ez korlátozott. (Ugyanakkor az énekszámok között vannak átvezető zenék).
Az előadás lebonyolításához mindenképpen teammunka szükséges, mert az installáció vetítéséhez, a helyi világítás kezeléséhez, stb. több résztvevő szükséges. A díszlet elemeit célszerű (összerakható-szétszedhető) bérelhető elemekkel megoldani , amik könnyen szállíthatóak.

2. A pályázat beadásának határideje:
2013. szeptember 02.

3. A pályázati helyszín megtekintése:
2013. június 27 (csütörtök) 17 óra

(19 órakor a ház udvarán koncert lesz – Mozart 2 klarinétötöse hallható, amelyre minden, a pályázati bejáráson résztvevő hallgatót szeretettel várunk. A koncert várható időtartama 1 óra).

4. A zsűri tagjai:
A produkcióban részt vevő zenészek
Altorjay Tamás
Kálnay Zsófia
Oberfrank Péter
Építészek:
Major György, a Belső terek építészete c. tantárgy vezetője
Sugár Péter, a Tanszéki tárgyak vezetője
A zsűri elnöke: Sugár Péter

5. A pályázat eredményhirdetése:
2013. szeptember 9.

6. A pályázók jutalmazása:
A pályázatnak pénzjutalma nincs, mert a civil szervezésnek pénzügyi alapja nincs. Ha sikerül pályázati úton pénzhez jutni, annak összegét a tárgyi megvalósítás költségeire tudjuk fordítani.
A nyertesek jutalma, hogy pályázatuk megvalósulhat. A fényinstalláció mindenképpen, az egyszerű díszlet abban az esetben, ha lesz pénz annak megvalósítására.

A 2013/14 őszi féléve Belső terek építészete c. tárgy hallgatói a pályázaton való határidőre beadott érvényes pályázatukra a félév végi vizsga tervezési feladatára megajánlott jegyet kapnak.
A szervezők számítanak a pályázók önkéntes részvételére a díszletek-installációk előállításában és bontásában, illetve az előadás közbeni aktív részvételre.

7. Mellékletek:
– Az opera szövegkönyve (Balázs Béla, 1910)
– Az épület tervei (1911-12, Kopeczek György műépítész)
– Fényképek az épületről, az eddigi koncertekről

– Meghívó az idén június 27-én tartandó koncertre;


Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company