„Puukko Professori” – Interjú Kaszás Károllyal

Miként az szakmai fórumokon közhírré tétetett, Kaszás Károly, a Középület Tanszék ismert tanára, Ybl-díjas építész tavaly decemberben a finn nagykövettől átvehette a Finn Oroszlán lovagrend első osztályú érdemkeresztjét. – Vámos Dominika interjújában ezt az oktatói és tervezői életutat ismerhetjük meg.

A díjat mindenek előtt a finn építészet népszerűsítéséért kapta, ami hosszú évtizedeken át elválaszthatatlanul összefonódott tervezői és oktatói munkásságával. Kaszás tanár úr az Építészkar köztiszteletben álló személyisége – alkalomszerűen még ma is tart előadásokat -, de életútjának néhány epizódja és oktatói szemléletének tudatossága talán kevéssé ismert a műegyetemi építészgenerációk széles köreiben, de talán még közvetlen tanítványai számára is meglepő.

Egykori tanárommal a saját maga által épített budaörsi házának tetőterében beszélgettünk.

a teljes interjú itt letölthető! (pdf) –

Kaszas3

Hogyan vált ennyire meghatározóvá életútjában a finn építészet iránti vonzalom?

Nem vagyok kifejezett kutatója a finn-magyar építészeti kapcsolatoknak, de annyit biztosan tudok, hogy közel százéves múltra tekint vissza, gondoljunk csak Kós Károly munkásságára. Helsinkiben és Tamperében számos középület viseli nyomát a magyar szecesszió és romantika hatásának. A harmincas években sok személyes kapcsolat is szövődött a két nép értelmiségének, építészeinek csoportjai között. A mi korosztályunk ismereteit személyesen Vargha László professzorunk színes elbeszélései motiválták. Szabados Laci évfolyamtársam az ő segítségével jutott ki Aarne Ervi irodájába, ahol minket feleségemmel is fogadott, és termékeny beszélgetést folytattunk. Az érdeklődés alapja az volt, hogy a magyar építésztársadalom példaképének tartotta a finn építészetet, talán azért, mert a rokonnak gondolt kis nép eredményes példája volt egy nemzet kulturális felvirágzásának. Vargha Laci bácsi később is a segítségemre volt a magyar-finn kapcsolatok építésében, amikor például Alvar Aalto századik születésnapja alkalmából a MÉSZ kiállítást akart rendezni Budapesten, a számomra megközelíthetetlen nagyság, Aarno Rusuvuori professzor úr bizalmát az ő közbenjárására sikerült megnyernünk. Nagy veszteség, hogy Vargha professzor nem archiválta finn ismereteit. A nyolcvanas évektől már egyre szabadabban működött a helsinki és a budapesti Műszaki Egyetem közötti együttműködés, és a Középület-tervezési Tanszék keretein belül oktatókat hívtunk meg rövidebb kurzusokra.


a teljes interjú itt letölthető! (pdf) –

Kaszás Károly DLA építész
Született Hajdúszoboszlón, 1937. június 23-án. 1956 és 1962 között az ÉKME Közlekedési, majd Építészmérnöki Karának hallgatója. 1962-től a BME Középülettervezési Tanszéknek oktatója. 1997-ben DLA fokozatot, 1999-ben egyetemi tanári kinevezést szerez. Saját oktatott tárgyai: Belső terek építészete, A környezetépítés építészeti tervezési vonatkozásai és Környezetesztétika (Magasépítési Tanszéken). Finn és japán építészeti kutatásokat végez, a finn-magyar egyetemközi kapcsolatok felelőse. Nevéhez számos sikeres építészeti pályázat, tervezési munka kapcsolódik.

Megépült épületei:

  • Tihanyi ravatalozó, 1975-78 – Ybl-díj, UIA ezüstérem
  • Pasaréti téri ABC áruház, 1978
  • Dunaújvárosi kórház rekonstrukció, bővítés, 1982 (Farkasdy Zoltánnal)
  • Magyar Testnevelési Főiskola aula és fedett atlétikai csarnok és kutatóintézet, 1980-84
  • Műcsarnok rekonstrukció (első ütem épült meg), 1984-89
  • Nagykőrösi Kossuth Lajos Általános Iskola, 1992
  • Nagykőrösi II. Rákóczi Ferenc Általános
  • Péceli református ravatalozó, 2008

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company