A környezetépítés építészeti, tervezési vonatkozásai

Tárgyfelelős: KLOBUSOVSZKI Péter DLA

Alkotóhét

plakát 2016

tematika

Pannonhalma irodalomjegyzék vázlat

1. ea. Környezetek

2.ea. Környezetvédelemtől az ökológiáig

3.ea. Transzparencia

4. ea. Japán

5-6.ea. Finnország1-2

7.ea. Svájc 1.

8.ea. Svájc 2.

2016-ban tárgy hagyományos tematikája mellett a félév kiemelt témája Pannonhalma lesz. Ez alkalmat kínál a kulturális örökség, a táj, a környezet, a hagyomány és a kortárs építészet kapcsolatának vizsgálatára. A választott feladatokat a hallgatók tanulmány és kiselőadásformájában dolgozzák föl. Az óra keretén belül tanulmányutat szervezünk a helyszínre. A kiránduláson való részvétel nem feltétele a tárgy teljesítésének.

pannonhalmi_f_ap_ts_g_s_pannonhalmi_ap_ts_gi_pinc_szet_-_l_gifot_2_ ff

Tantárgyleírás

mir-diamond-mine

A tárgy középpontjában az épített világ környezeti szempontú vizsgálata áll. A környezet többféle módon értelmezhető az építészet kontextusában. Lehet az építészetet, az építészeti formát befolyásoló erő, mely egy épület kapcsán a konkrét környezetét jelenti, egy nagyobb táj vagy régió esetében éghajlati, geológiai, kulturális, társadalmi, történelmi adottságokat is magában foglal. Beszélhetünk az épület és közvetlen környezetének fizikai kapcsolatáról, melyen belső és külső közti átmeneti terek gazdag rendszerét, a természetes környezetbe illeszkedést, vagy kertészeti összefüggéseket szoktuk érteni. De ide tartozik a környezetvédelem, a fenntarthatóság, az ökológia kérdéskörei is, melyek az ember és általa az épített világ globális környezetre gyakorolt hatásait igyekszik felmérni és mérsékelni. A félév során három különböző módon közelítjük meg a környezetalakítás kérdéskörét, ez három különböző feldolgozásmódot is jelent. A tematikus előadások egy-egy fogalmat vagy egy kérdéskört összegző módon bemutató alkalmak (környezet, ökológia, transzparencia). Egy ország, vagy régió környezetépítésben elért eredményeinek bemutatására vállalkozik a második (Japán, Finnország, Svájc). A harmadik pedig esettanulmányokat jelent, ahol egy-egy alkotó, terv vagy megépült mű kerül részletes ismertetésre.

Az előadások háromszor negyvenöt percesek, a tárgy elvégzésével három kreditpont szerezhető.  A tárgy írásbeli vizsgával zárul, tesztkérdések és két esszé alkotja. A vizsga kiváltható egy félévközi feladat megoldásával.

 körny big

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company