TT2 és TT3 felvételi, 2014 – részletekkel
A 2014-2015-ös tanév őszi félévében a TT2 és TT3 tárgyak tervezési feladatainak helyszíne az aquincumi római romterület és annak közvetlen környezete lesz. Jelentkezés:
Jelentkezni a szakirány választásra készített a TT1 tervezési feladattal kiegészített portfólióval lehet (a TT1 kurzust a tanszéken végzetteknek nem kell!). Formátuma: A3, PDF (max 10 MB). Jelentkezési határidő: 2013. június 17.
– a TT2 tárgy feladatismertetése itt olvasható! –
– Aquincum: a nyertes pályamű a tavalyi DLA-pályázaton –
TT3 – 2014 – AQUINCUM
A tárgy egyik célja, hogy a hallgatók több kisebb építészeti részfeladat megoldásán keresztül tapasztalják meg egy építészeti probléma komplexitását, a társadalomba való beágyazottságát. Cél ugyanakkor a tanszék gondolkodásának, munkamódzserének megismerése, fiatalabb és idősebb kollégákkal való megismerkedés és együttgondolkodás – az őszi félév egyik megalaposzását a DLA hallgatók tavalyi Aquincum pályázata jelentik, akik tapasztalataikkal személyesen is részt vesznek a félév menetében.
A 2014 őszi félévben Aquincum és környékének konkrét és hagyományos építészeti világát, beépítését vizsgáljuk, összevetve a mai igényekkel és életformával. A tervezési helyszín a városnak egy olyan területe, ahol a történelemből szigetszerűen megmaradt területrészek kollázs-szerű együttesét találhatjuk, ahol a hagyományos beépítések megszakadtak. A rommező mellett robog el a forgalmas Szentendrei út , szomszédja a Gázgyári lakónegyed, a Graphisoft Park, a lakótelepek (a Pók utcai és a Kaszásdűlői), az Auchan, a Kis-Duna és az Óbudai Sziget.
A város alakulása során az egymás melletiségekből nem alakultak ki szerves kapcsolatok és a Dunához fűződő viszony is csak lehetőség. A beépítési szigetek szigetek maradtak, a saját idejükbe és térbeliségükbe zárva. A feladat a romterület értelmes városi egységként való értelmezése, a szomszédos területekhez való csatlakozás, kapcsolat meghatározása és megtervezése, mind táji/kertészeti, mind beépítési szempontból, továbbá a területen elhelyezett funkciók konkrét épületként való megtervezése. Ennek során a hallgatók részt vesznek a programalkotási feladatokban, majd olyan kreativ beépítési és építészeti gyakorlatokat végznek, amelynek során a tágabb beépítési problémák megoldásán át eljutnak a konkrét épületek tervezéséig. Közben a történeti hagyomány és a modernitás, a műemlékvédelem és a kortárs építészet viszonyaival is ismerkednek. A tervezési feladat élő városszerkezeti-építészeti problémákra irányul, ezért a féléves munka során a hallgatók a kerületi vezetőkkel, szakemberekkel is megismerkednek, majd a félév végén a terveket kiállítják a területen.
A félév során három kisfeladat készül.
- a beépítés -kontextus összefüggései
- a térszervezés – identitás – funkció
- az anyag – szerkezet összefüggési
A féléves munka csoportmunkában történik (4-6 fős teamek alakulnak), majd az utolsó kisfeladat (anyag-szerkezet) elvégzése egyéni munkát jelent.
A hallgatók az egyes feladatokat a félévet végigkísérő állandó konzulensek konzultációja mellett dolgozzák ki.
A három feladat és megoldásai egymásra épülnek, ilyen módon az egymást követő feladatok egymást követő tervezési fázisok is. Ennek megfelelően a félév során folyamatos munkára lesz szükség, még akkor is, ha a feladatrészek egymástól elkülönülnek. A félév lezárását követően a hallgatók tablóikat/plakátjaikat a tervezési helyszínen kiállítják, igény esetén a kerület/intézmények vezetőinek, a lakosságnak prezentálják.
A résztvevő tanárok:, Karácsony Tamás, Kemes Balázs, Marosi Bálint, Sugár Péter, továbbá doktorandusz hallgatók.
A tárgyra való jelentkezés portfoliók küldésével történik.
A portfoliókat a következő e-mail címekre kell eljutatni:
- balazs.m KUKAC old.old.kozep.bme.hu,
- sugar.p KUKAC old.old.kozep.bme.hu,
- klobusovszki.p KUKAC old.old.kozep.bme.hu
2014. május 14. szerda
2014. június 12. csütörtök